cisza cisza
233
BLOG

Św.ANDRZEJ BOBOLA - Kraje Wyszehradzkie, Tragedia 10.04.2010

cisza cisza Rozmaitości Obserwuj notkę 4

Co łączy św. Andrzeja Bobolę z państwami Grupy Wyszehradzkiej?

Trasa powrotu ciała Świętego z Rzymu do Polski w 1938 roku nie wiodła ani przez Wiedeń ani przez Berlin ale przez Jugosławię, Węgry i Czechosłowację.

Powrót do kraju

W drugi dzień Zielonych Świątek 8 czerwca 1938 roku o godzinie 8 rano rozpoczęły się nabożeństwa pożegnalne. Mszę św. celebrowało dziesięciu kardynałów, trzech polskich biskupów oraz ojciec Ledóchowski, generał zakonu jezuitów. Po Mszy św. ciało świętego złożone do nowej przywiezionej z Polski trumny zostało w wielkiej procesji przewiezione na samochodowej lawecie na dworzec. /…/
O godzinie 9.45 wieczorem w specjalnie na ten cel przygotowanym przez Stanisława Rogalskiego, dyrektora Towarzystwa "Wagons-Lits Cook", wagonie-kaplicy relikwie świętego Boboli opuściły Rzym.

Przez Europę

Na trasie tej pociągowej pielgrzymki znalazły się: Budapeszt, Bratysława, Ostrawa i Lublana. Wierząc korespondentom polskich gazet, najwspanialszą manifestację przygotowali mieszkańcy Lublany. Ze stacji kolejowej w wielotysięcznej procesji przeniesiono trumnę do kościoła oo. Jezuitów, gdzie złożonym przed wielkim ołtarzem relikwiom przez 10 godzin oddało hołd kilka tysięcy Słoweńców. /…/ W Bratysławie przy dworcu ustawiono olbrzymi namiot, w którym w ciągu kilku postojowych godzin przy relikwiach świętego modliło się kilka tysięcy Słowaków. Ostatnia manifestacja na ziemiach czeskich odbyła się wczesnym rankiem 11 czerwca w Piotrowicach.

Wreszcie na polskiej ziemi

11 czerwca pociąg wjechał na ziemie Rzeczpospolitej. Wzdłuż torów pomimo zimna i padającego deszczu gromadziły się tłumy wiernych. Pielgrzymi docierali na trasę przejazdu pociągu z najodleglejszych zakątków kraju. Na krakowskim dworcu pielgrzymów przywitał metropolita książę Sapieha. /…/ Po dwóch dniach pobytu w Krakowie pociąg ruszył przez Katowice, gdzie zatrzymał się na jeden dzień, do Poznania. 17 czerwca rano relikwie świętego Andrzeja Boboli opuściły Poznań. Pociąg ruszył w kierunku Warszawy. Wzdłuż trasy kolejowej Poznań - Warszawa gromadziły się setki wiernych, oddając hołd powracającemu do ojczyzny patronowi Polski. Trumna z ciałem świętego po uroczystościach w Kaliszu i Łodzi dotarła do Warszawy. Ciało beatyfikowanego w 1853 roku, a kanonizowanego 17 kwietnia 1938 roku przez Piusa XI świętego po kilkudniowych uroczystościach z udziałem prezydenta Rzeczpospolitej złożono w grobie pod głównym ołtarzem kościoła oo. Jezuitów przy ulicy Rakowieckiej 61.

https://www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2005/Przewodnik-Katolicki-20-2005/Wiara-i-Kosciol/Wedrowka-sw-Andrzeja-Boboli

Co łączy św. Andrzeja Bobolę z tragedią 10. kwietnia 2010 roku?

Relikwie świętego męczennika miała ze sobą śp. Teresa Walewska-Przyjałkowska, która leciała na uroczystości do Katynia jako wiceprezes Fundacji Golgota Wschodu i prezes Stowarzyszenia Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli. Zachowały się...

Świety Andrzej Bobola po męczeńskiej, okrutnej śmierci z rąk Kozaków pojawił się, by przypomnieć o sobie. Cudownie zachowany. Przepowiedział wskrzeszenie Rzeczypospolitej. Porwany do Moskwy. "Pokonał" bolszewię, "uciekł" jako statua z zakazem powrotu do Polski. Wrócił triumfalnie "odwiedzając" dzisiejsze kraje wyszehradzkie. Nie milczał, "wracał" do miejsca urodzenia,domagał się czci nie ze względu na siebie samego ale ze względu na cudowny "patronat" roztoczony nad Polską, szczególnie skuteczny na trudne czasy.

Szczegóły jego życia w notce Momotoro http://ksiegahonoru.salon24.pl/482857,sw-andrzej-bobola

Niedawno "zamieszkał" w Pałacu Prezydenckim. Nie ma przypadków, są tylko znaki.            A czasy są bardzo trudne...stąd te skojarzenia.

ŚWIĘTY ANDRZEJU BOBOLO MÓDL SIĘ ZA NAMI PATRONIE POLSKI !

cisza
O mnie cisza

staram się ... ministat liczniki.org

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości