cisza cisza
346
BLOG

DOYLESTOWN PA

cisza cisza Rozmaitości Obserwuj notkę 0

Jutro, 23. kwietnia pani premier Beata Szydło odwiedzi Doylestown w stanie Pensylwania - Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, nazywane Amerykańską Częstochową

AMERYKAŃSKA CZĘSTOCHOWA - DOYLESTOWN - PENSYLWANIA

POCZĄTKI: 28 września 1953 r. władze kościelne na prośbę Poolonii udzieliły pozwolenia na założenie klasztoru z Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na terenie archidiecezji Filadelfia.

W dniu 6 listopada 1953 r. Stolica Apostolska wydała akt erekcyjny, pozwalający na założenie nowego klasztoru i przeszczepienie Zakonu paulinów na amerykańską ziemię. W grudniu tegoż roku „Zoning Board” w Doylestown wydaje akt „special exemption” pozwalający na użycie zakupionych terenów pod budowę klasztoru i Sanktuarium.

SANKUARIUM: Założycielem i budowniczym Sanktuarium jest o. Michał Zembrzuski — Paulin, który w latach 50-tych przybył do USA z myślą utworzenia, jak to sam określił „Amerykańskiej Częstochowy”. Zakupił posiadłość w Doylestown 40 akrów ziemi z domem i zabudowaniami gospodarczymi. Po uzyskaniu koniecznych zezwoleń od władz kościelnych i stanowych, otworzył i poświęcił, w 1955 r., pierwszą kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Kaplica ta służyła przez 11 lat jako Sanktuarium przybywającym tu pielgrzymom.

Następnie rozpoczęto budowę wielkiej świątyni, która miała być bliźniaczym Sanktuarium Jasnogórskim. Budowa nie należała do łatwych, a ponieważ była pomyślana jako pomnik tysiąclecia, postanowiono dokonać poświęcenia w stanie surowym. Szybko stała się miejscem licznych pielgrzymek, zjazdów Polaków, a przede wszystkim Centrum Kultu Matki Bożej Częstochowskiej. Głównym celebransem miał być kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski nie otrzymał paszportu od władz Polski. Do ostatniej chwili był z nadzieją oczekiwany przez Polonię. Nieobecność Prymasa Polski na uroczystościach milenijnych w Ameryce zaznaczana była we wszystkich miejscach. Wszędzie stał pusty fotel, a na nim biało-czerwone kwiaty i cierniowa korona.

Poświęcenia świątyni dokonał 16 października 1966 r. abp Jan Król - ówczesny ordynariusz archidiecezji filadelfijskiej. Kazanie w języku polskim i angielskim wygłosił bp Władysław Rubin — delegat Prymasa Polski na uroczystości milenijne w Stanach Zjednoczonych. Ta uroczystość była kulminacyjnym punktem obchodów Tysiąclecia Chrześcijaństwa w Polsce na kontynencie amerykańskim. Uroczystość posiadała specjalny wydźwięk, ponieważ wziął w niej udział prezydent Stanów Zjednoczonych Lyndon B. Johnson.  

9 września 1984, na zaproszenie o. Lucjusza Tyrasińskiego, prezydent Stanów Zjednoczonych, Ronald Reagan uczestniczył w Polskim Festiwalu w Amerykańskiej Częstochowie.

CMENTARZ: Cmentarz w Amerykańskiej Częstochowie jest dziś największym Cmentarzem Polonijnym. Podzielony na kilka sektorów.
W największym sektorze chowani są wszyscy wierni. Spoczywa tutaj około 5 tysięcy osób.

W cieniu pomnika „Polskiego Husarza” spoczywają polscy żołnierze, tułacze świata, którzy walczyli o „Wolność Nasza i Waszą” z myślą o wolnej Polsce, do której nie dane im było wrócić i pozostali w obcej ziemi. Jest nich przeszło 2 tysiące.

W Alei Zasłużonych na tym cmentarzu leży m.in. zmarły w 1989 r. szef Kierownictwa Walki Cywilnej AK, Stefan Korboński; znany malarz, autor wielu patriotycznych obrazów Adam Styka; inżynier-budowniczy portów na Bliskim Wschodzie z ramienia ONZ, Zygmunt Nagórski; przedwojenny dyplomata Michał Budny. Miejscem patriotycznych pielgrzymek jest wznoszący się na cmentarzu pomnik generała Władysława Andersa oraz urna z sercem Ignacego Jana Paderewskiego, wmurowana przy wejściu do kościoła

Za:http://katolickapolonia.com/Amerykanska-Czestochowa-Doylestown-PA.htm#sthash.q1WSbjzU.dpuf

Zobacz galerię zdjęć:

cisza
O mnie cisza

staram się ... ministat liczniki.org

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości