cisza cisza
543
BLOG

KRÓLEWSKI SARKOFAG w Złotej Kaplicy

cisza cisza Rozmaitości Obserwuj notkę 9

                               15 kwietnia 2016 - 1050-lecie Chrztu Polski - POZNAŃ

W przerwie pomiędzy jedną nawalanką o Morawieckiego, drugą o Kukiza albo jeszcze o coś "ważnego", wyszłam ze słynnego ze swojej opiniotwórczości salonu i udałam się wirtualnie do Poznańskiej Katedry, do Złotej Kaplicy. Położyłam kwiaty na sarkofagu Księcia Mieszka I i Króla Bolesława Chrobrego. Na szczęście nikt z ochrony  mnie nie widział :)

Procesja z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej już doszła do katedry, biją dzwony, słyszę coraz głośniejszy śpiew, za pół godziny rozpocznie się Msza Święta. Muszę wracać na moje miejsce....

Katedra Poznańska - Królewska Nekropolia.

Zgodnie z tradycją w katedrze pochowani zostali Mieszko I i Bolesław Chrobry. Podczas wykopalisk archeologicznych w XX w. odkryto pozostałości dwóch grobowców, jak przyjęto - właśnie pierwszych Piastów (można je oglądać w podziemiach katedry). Jednak zdania na temat tego, czy rzeczywiście Chrobry i jego ojciec spoczywają w poznańskiej katedrze, są podzielone.
Nie budzi wątpliwości pochówek w katedrze Przemysła II, zamordowanego w 1296 r. W 1995 r. w kaplicy św. Stanisława Biskupa i Męczennika (wydzielonej z kaplicy Królewskiej, w której do XIV w. znajdował się nagrobek króla) poświęcono monumentalne brązowe epitafium upamiętniające Przemysła II, Rychezę oraz Przemysła I.
Pośrodku nawy głównej znajduje się dziś napis przypominający, że poznańska katedra jest miejscem wiecznego spoczynku królów i książąt z dynastii Piastów.

Złota Kaplica.

Olśniewająca przepychem i pełna dostojeństwa, utrzymana w bizantyjskim stylu Złota Kaplica - królewskie mauzoleum - powstała dzięki społecznej inicjatywie w pierwszej  połowie XIX w. Miała w czasach zaborów przypominać o wspaniałej przeszłości Polski. Głównym autorem programu mauzoleum - symbolicznie wyrażonego skrótu dziejów Polski - był hrabia Edward Raczyński.            W kaplicy umieszczono sarkofag, w którym złożone zostały szczątki (prawdopodobnie) Mieszka I       i Bolesława Chrobrego. Potężne posągi Mieszka I wyobrażonego jako kapłana i Chrobrego - jako rycerza, wykonane przez Christiana Daniela Raucha, miały symbolizować naturę władzy. Malowidła na ścianach akcentują dwa ważne momenty z początków państwa polskiego: przyjęcie chrztu oraz zjazd gnieźnieński. Na sklepieniu wewnętrznej kopuły, lśniącym od złota, przedstawiono Pantokratora, a w ołtarzu umieszczono mozaikowy obraz Matki Boskiej.

Za:http://www.poznan.pl/mim/przewodnik/przewodnik.html?lhs=przewodnik_object&pr_id=22&id_obiektu=44126&co=object

Zobacz galerię zdjęć:

cisza
O mnie cisza

staram się ... ministat liczniki.org

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości