cisza cisza
877
BLOG

POWSTANIE WIELKOPOLSKIE - Hala Zeppelinów, nalot na Frankfurt

cisza cisza Rozmaitości Obserwuj notkę 25

O Powstaniu Wielkopolskim 1918 roku wiemy naogół niewiele, wiemy tyle, że było zwycięskie.

Wielki Polak Paderewski, rozbrajanie Niemców, dowódcy: Taczak, Dowbor-Muśnicki, jednoczesne skuteczne walki w wielu miejscowościach Wielkopolski - Wielka Wygrana. O zdobycznych samolotach mówi się rzadko....

Akurat dziś mija 97. rocznica wybuchu Powstania.Dziś też spoglądam na pozostałości fundamentówHali Zeppelinówna Al. Solidarności, prawie w centrum Poznania i niewielką tablczkę informacyjną, prawie niewidoczną. To właśnie w  tym miejscu i na lotnisku Ławica dzięki zdobytym przez powstańców samolotom powstawały siły powietrzne odrodzonej  Rzeczypospolitej.

Hala Zeppelinów  - zbudowana w Poznaniu w 1913 roku za sprawą firmy Arthur Mueller GmbH. Potężny hangar o metalowej konstrukcji miał wymiary 150 na 60 m i widoczny był z centrum miasta. Hala Zeppelinów przyciągała uwagę nie tylko Poznaniaków, ale i znakomitych gości. Wizytował ją m. in. Charles de Gaulle.

Pierwszym sterowcem jaki w niej stacjonował był LZ16 (ZIV). Krótko cumował tu także jedyny polski sterowiec „Lech”.

Halę zdobyli powstańcy już 6. stycznia 1919 roku. Znajdujące się w niej niemieckie samoloty stanowiły zalążek polskiego lotnictwa wojskowego.

http://poznan.wikia.com/wiki/Bitwa_o_%C5%81awic%C4%99

 

Bitwa o lotnisko -  Ławicę - rozegrana także w dniu 6 stycznia 1919 roku podczas walk o wieś Ławica pod Poznaniem (obecnie w granicach Poznania), gdzie zlokalizowane było niemieckie lotnisko wojskowe.

W wyniku bitwy w ręce powstańców trafił sprzęt wartości 200 milionów marek niemieckich, będący największym łupem wojennym w dziejach polskiego oręża.

Atak poprzedzono wyłączeniem prądu i połączeń telefonicznych. Po ostrzale artyleryjskim (trafienia w wieżę kontroli lotów i koszary) nastąpił krótki, przeprowadzony w ciemności atak piechoty powstańczej, okupiony stratą tylko jednego żołnierza.

Kilkanaście minut wystarczyło, by opanować lotnisko.

 

Zdobyto 70 samolotów, z tego 50 gotowych do startu, w tym gotowe do złożenia samoloty wielozadaniowe LVG C.V. (Niemcy używali ich na froncie zachodnim do rozpoznania, fotografowania i naprowadzania artylerii na cel. LVG mógł zabrać do 115 kg bomb. Jak wspominał sierżant Pniewski „Z zapasów tych sformowane zostały cztery eskadry, a jeszcze w początkach stycznia wysłałem do Warszawy kilkadziesiąt samolotów'.Czarne krzyże na kadłubach zamalowano biało-czerwoną szachownicą, zgodnie z rozporządzeniem szefa Sztabu Generalnego WP nr 38 z 1 grudnia 1918 r. był znakiem rozpoznawczym polskich sił powietrznych. Kiedy 7 stycznia aeroplany przeleciały nad Poznaniem, na ulice wyległy tłumy, które wiwatowały na cześć polskich lotników.

W dniu 9 stycznia 1919 r. z lotniska na Ławicy odbył się pierwszy NALOT BOMBOWY, /odwetowy nalot na lotnisko we Franfurcie nad Odrą/ w historii polskich skrzydeł, zakończony sukcesem

Nad Frankfurtem Polacy znaleźli się po półtoragodzinnym locie. Niemcy byli zaskoczeni, obsługa lotniska w ogóle się nie broniła. Bombardowanie trwało godzinę. 6 polskich maszyn LVG zbombardowało niemieckie lotnisko, zrzucając 900 kg bomb. Samoloty wykonały sześć przelotów nad miastem i sześć bombardowań lotniska. Niemcy w mieście byli przerażeni.

 

W kwietniu 1919 roku przybył do Poznania szef Sekcji Żeglugi Napowietrznej MSWojsk. ppłk. Wańkowicz, który podjął się organizacji jednostki lotniczej w zdobytym hangarze. Ściągnął on do Poznania oficerów z lotnictwa, wcześniej zajmujących się aerostatami w obcych armiach. 5 maja 1919 roku, w oparciu o sprzęt poniemiecki, zorganizowano 1. Polową Kompanię Aeronautycznąpod dowództwem por. Sławomira Bilka. Jednostka stała się podstawą dla nowych kompanii, które miano tworzyć wraz z napływem sprzętu. Powstała w Poznaniu Oficerska Szkoła Aeronautyczna za zgodą urzędującej jeszcze Naczelnej Rady Ludowej.

http://poznan.wikia.com/wiki/Hala_Zeppelin%C3%B3w

 

Patrząc dziś na resztki Hali Zeppelinów, na biało-czerwone flagi w oknach z radością dzielę się z czytelnikami mniej znaną historią Powstania Wielkopolskiego.

 

Zobacz galerię zdjęć:

cisza
O mnie cisza

staram się ... ministat liczniki.org

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości